Phoenix

Phoenix powstał na bazie koncepcji obudowy kolumn Zephyr  / Zephyr S .  Ze względu na zastosowany głośnik basowy, który ma większe wymagania co do wielkości obudowy, kolumny zostały minimalnie powiększone.  Obudowy wykonane standardowo, solidna konstrukcja z MDFu. Dodatkowo otrzymały charakterystyczny, masywny z wyglądu tunel bas reflex . Nadał on zadziornego wyglądu i podkreślił wagę zastosowanego głośnika basowego. Na tym, w zasadzie podobieństwa zewnętrzne do kolumn Zephyr się kończą. Poza tym jest to zupełnie inna i nowa konstrukcja łącząca w sobie dość niezwykłe zestawienie głośników.

Na górze znajdujemy berylowego Illuminatora D3004/664000. Głośnik trochę specyficzny, gdyż musi do siebie przekonać słuchacza, co do swojej wartości. Ale jeżeli już to zrobi – trudno z niego zrezygnować. Prezentuje wyjątkową neutralność. Można nawet rzec: powszedniość brzmienia. Niczego nie podbarwia, nie upiększa, nie podbija, gra dość… zwyczajnie. I właśnie w tym tkwi sekret jego fenomenu i tego, że jedni go uwielbiają, a inni mówią – nic specjalnego.

W roli średniotonowca obsadzony został 12cm Scan Speak Illuminator. Głośnik dedykowany przez producenta temu zakresowi pasma. Oferuje on plastyczne, jasne i bardzo lekkie brzmienie. Śmiało można powiedzieć, że mamy  do czynienia z referencyjnym driverem średniotonowym ze stajni Scan Speaka. Mimo małej średnicy nie ma on problemów z odpowiednim wypełnieniem dołu pasma,  odwzorowaniu wielkości i odpowiednim nadaniu „masy”. Przy odpowiednio dobranym podziale częstotliwości, znakomicie spełnia się on w swojej roli.

Wydawać by się mogło, że zastosowany głośnik basowy od SB Acoustisc został zepchnięty w rolę aktora drugoplanowego. Nic bardziej mylnego, gdyż mamy do czynienia z przetwornikiem, który zaskakuje chyba najbardziej z całej trójki.  Nowy 24cm Satori WO24 to prawdziwa perełka wśród głośników basowych. Niesamowite zejście basu, połączone z lekkością i swobodą oraz świetną szybkością – to znaki rozpoznawcze brzmienia tego głośnika. Bas jest bardzo zróżnicowany, potrafi grać lekko, miękko, jak trzeba to się usztywnia i nabiera odpowiedniej masy. Zdecydowanie nie jest to granie na jeden, nudny sposób. Satori wspaniale wpisał się w średnio-wysoko tonowy duet Scan Speaka. Mimo sporego rozmiaru poradził sobie z uzupełnieniem zakresu dolnej średnicy i brzmieniowo skleił się z głośnikiem średniotonowym w sposób niezauważalny. Mimo takiej dysproporcji rozmiarów jest to bardzo udane połączenie.

Finalnie kolumny zagrały lekkim i przejrzystym brzmieniem. Fenomenalnie prezentuje się średnica i wokale. Góra jest bardzo subtelna i delikatna, wydawać by się mogło, że nieco drugoplanowa, ale całą pewnością nie jest wycofana. Jednak to bas kradnie show i urzeka swoją nienaganna pracą, odpowiednią mocą, dynamiką i swobodą.

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 85dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 30Hz-40kHz
Spadek -6dB 25Hz
Moc znamionowa 90W
Impedancja
Wymiary 118x41x25 cm

 

Powrót