Zephyr S

IMG_3469

Kolumny Zephyr S są rozwinięciem bardzo udanej konstrukcji Zephyr , którą niedawno prezentowaliśmy.  O ile Zephyr był konstruowany z myślą osiągnięcia  maksimum brzmienia w założonej cenie,  to Zephyr S w założeniu nie miał sztywnych ograniczeń budżetowych, co pozwoliło wykonać kilka istotnych zmian. W nowych kolumnach chcieliśmy pozostawić to, co było bezsprzecznie najlepsze i poprawić to, co jeszcze da się poprawić.

Bryła obudowy pozostała identyczna, aczkolwiek z uwagi na inny głośnik basowy obudowa została nieznacznie zwężona. Wykończenie to naturalna okleina z orzecha amerykańskiego. Dodaliśmy również elegancką podstawę z polerowanej stali nierdzewnej. Pozostałe elementy konstrukcyjne obudowy pozostały takie same.

Istotne zmiany objęły zastosowane przetworniki oraz zwrotnicę. Chcąc mieć coś więcej, od tego, co oferowały głośniki zastosowane w pierwowzorze, nie było wyjścia i trzeba było sięgnąć po głośniki Scan Speaka. Wymieniliśmy głośnik wysokotonowy z Satori na Illuminatora R3004/662000 oraz niskotonowy na Revelatora 22W8851.  Bez mian pozostała natomiast sekcja średniotonowa. 16cm SB Satori jest tak dobry, że nie było sensu go wymieniać. Nowe głośniki wymagały również nowej zwrotnicy, która poza inną topologią została wykonana na wyższej jakości elementach firmy Jantzen Audio.

Poczynione zmiany w wymierny sposób przełożyły się na brzmienie. Wyraźnej zmianie uległo przede wszystkim brzmienie basu. O ile szybkość oraz zasięg basu w obu konstrukcjach są podobne, to Zephyr S dzięki głośnikowi Scan Speaka ma ciekawszy sposób jego artykulacji, kontur oraz charakter. Brzmienie sekcji basowej stało się jeszcze bardziej namacalne i rzeczywiste. Przeciwległy biegun, czyli wysokie tony, po zastosowaniu Illuminatora R3004, nabrały charakterystycznego dla tego głośnika aksamitnego brzmienia. Dźwięk dostał satynowy blask, wysokie tony są wyraźniejsze, aczkolwiek nie są przesadzone w swojej ilości. Oceniając całokształt – zmiany przełożyły się na poprawę precyzji i dojrzałości brzmienia. Kolumny zyskały też nieco inny charakter. Posiadają subtelniejsze dozowanie wysokich tonów oraz bardziej charakterystyczny bas – to takie dwa główne wyznaczniki.

W stosunku do pierwowzoru, kolumny Zephyr S podczas odsłuchów porównawczych wskazywane były jako lepsze w 2/3 przypadków. W pozostałej 1/3 trudno było wskazać lepszego, Zephyr jak i Zephyr S grały jednakowo dobrze. Zastosowanie  odpowiednio 2 i 4 x droższych głośników wysoko i nisko tonowych, lepszych komponentów zwrotnicy, przełożyło się na poprawę brzmienia. Jednak w kategorii jakości / ceny nadal bezsprzecznie wygrywa Zephyr. Wersja S powstała dla tych, którzy szukają przede wszystkim dobrego brzmienia a w drugiej kolejności patrzą na cenę.

Dla osób zainteresowanych samodzielnym zbudowaniem tych kolumn oferujemy możliwość zakupu zestawu głośników wraz z gotowymi zwrotnicami oraz niezbędną dokumentacją techniczną i akcesoriami.

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 87dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 37Hz-40kHz
Spadek -6dB 31Hz
Moc znamonionowa 150W
Impedanacja
Wymiary 118x39x24 cm

 

 

 


Powrót