Zephyr

Zephyr to prekursor serii Air. Obecnie konstrukcja przeniesiona do archiwum, zastąpiona przez Zephyr II.  Konstrukcja ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dobrze odebrana przez klientów za swoje cechy brzmieniowe oraz przystępną cenę.  Zephyr  był naszą odpowiedzią na oczekiwania szerokiej grupy odbiorców – kolumn o walorach brzmieniowych klasy hi end w bardzo przystępnej cenie. Przemyślana konstrukcja, racjonalnie rozdysponowane środki, wyciągnięte maksimum możliwości głośników, to wszystko pozwoliło osiągnąć zamierzony cel.

Priorytetem przy konstrukcji tych kolumn było jak najlepsze brzmienie. Jest lekkie, swobodne i jasne. Świetna otwarta średnica, bas bardzo szybki i kontrolowany, z lekką dozą zaokrąglenia. Kolumny grają z bardzo zrównoważonym dźwiękiem, nie ma nadmiernej ekspozycji któregoś z podzakresów. Uzyskanej kultury i dojrzałości brzmienia nie powstydziły by się konstrukcje oparte na dużo droższych komponentach.

W tej konstrukcji zdecydowaliśmy się użyć wyłącznie produktów duńskiej  firmy SB Acoustics. Za wysokie tony odpowiada do wyboru  – tekstylny lub berylowy  tweeter z neodymowym magnesem. Wersja berylowa oznaczona została jako Zephyr Beryllium. Średnie tony przetwarza dedykowana przez producenta do tego celu 16 tka. Oba przetworniki należą do najnowszych i najlepszych produktów SB Acoustics. Bas uzupełnia celulozowy, 23cm przetwornik o bardzo przyjemnej barwie, świetnej dynamice i wysokiej sprawności.

Przetworniki zostały osadzone w starannie zaprojektowanej obudowie. Kształt obudowy i położenie głośników zostały dobrane tak, aby w minimalnym stopniu wpływać na pracę głośników. Efektem tego są bardzo dobre, wyrównane charakterystyki. Obudowa wykonana jest bardzo solidna, wykonana klasycznie z MDFu. Wykończenie okleiną modyfikowaną, na zamówienie również naturalną.

Zwrotnica i okablowanie wykonane w całości na dobrych podzespołach firmy Jantzen Audio. Wersja Beryllium ma zwrotnicę w podwyższonym standardzie jakości elementów adekwatnym do zastosowanego przetwornika wysokotonowego.

Kolumny  idealnie nadają się do współpracy ze wzmacniaczami lampowymi. Mają wysoką sprawność oraz dzięki specjalnie zaprojektowanej zwrotnicy, liniową charakterystykę impedancji co gwarantuje bardzo dobre dopasowanie do każdego wzmacniacza lampowego.

Projekt archiwalny, na chwile obecną proponujemy nowszy  model Zephyr II

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 87dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 37Hz-30kHz
Spadek -6dB 31Hz
Moc znamionowa 60W
Impedancja
Wymiary 118x39x25 cm

Na zdjęciach Zephyr Beryllium oraz Zephyr (stnadard) w różnych okleinach .

 

Powrót