Epic Ultimate Monitor

Epic Ultimate Monitor powstał na zlecenie Piotra który posiada już nasze Epic One . Tym razem zdanie postawione zostało nieco inaczej, chodziło o coś mniejszego ale równie bezkompromisowego. Ostatecznie powstał najbardziej szalony projekt jaki do tej pory zrobiliśmy i zdecydowanie największe wyzwanie inżynierskie. Projektowanie i budowa tych kolumn trwała ponad pół roku. Było warto.

Założenia tego projektu były proste : zrobić jak najlepsze monitory. Monitory których osiągi i brzmienie mają deklasować nawet duże kolumny podłogowe. Aby spełnić tak postawione warunki sięgnęliśmy ponownie po Scan Speak Ellipticor na średnie i wysokie tony oraz najnowszy subniskotonowy Scan Speak Revelator 28W na bas.  Wybór przetworników był nieprzypadkowy. Zastosowaliśmy najlepsze modele przetworników które jednocześnie umożliwiały pracę w jak najmniejszych obudowach zamkniętych, dzięki czemu objętość wewnętrzna komór nie różni się wiele jak dla monitora na głośniku 18cm.
Konstrukcja obudowy została również przemyślana w ten sposób aby zmaksymalizować dostępną objętość. Na potrzeby przetwornika basowego wykorzystany został każdy dostępny zakamarek. Przemyślna gradacja grubości materiału ścianek oraz wykorzystanie różnych materiałów pozwoliła zrobić obudowę niezwykle sztywną a jednocześnie możliwie najmniejszą.

Projekt postanowiliśmy oprzeć w dużej mierze na doświadczeniach zdobytych w poprzednich konstrukcjach. Design obudowy został zaczerpnięty z Epic Monitor . To sprawdzony projekt który jest ładny ale przede wszystkim daje doskonałe wyniki w pomiarach. Obudowy zostały delikatnie poszerzone oraz pogłębione na tyle na ile to było konieczne. Niezmienne zostało pochylenie frontu kolumny oraz częściowo zaadaptowana została koncepcja zwrotnicy.
Akurat trudno mówić jest o zwrotnicy gdyż mamy do czynienia z systemem w pełni aktywnym. Jednak koncepcja filtrów dla pasywnych Epiców zostały w możliwie wierny sposób przeniesiona na świat filtracji aktywnej.

Za amplifikację oraz filtrację odpowiada gotowe rozwiązanie w postaci modułu panelowego wzmacniacza firmy Hypex , model FA503. Wzmacniacz pracuje w wydajnej klasie D i dostarcza na swoich 3 kanałach 2x 500W + 100W mocy co w zupełności pokrywa zapotrzebowanie zastosowanych przetworników. Filtracja dla poszczególnych pasm została wykonana za pomocą odpowiedniej konfiguracji wbudowanego w panel procesora DSP. Mając do dyspozycji takie możliwości techniczne, zrealizowaliśmy za pomocą odpowiednich filtrów korekcję pasma niskotonowego. Kombinacja 3 rzeczy czyli odpowiedniego przetwornika niskotonowego, mocnego wzmacniacza oraz odpowiedniej filtracji pozwoliła osiągnąć niezwykłe możliwości basowe z bardzo małej obudowy zamkniętej. Ostatecznie zasięg basu został „skonfigurowany” na poziom 22Hz przy spadku -6dB .
Pewne obawy budził fakt umieszczenia głośnika basowego na bocznej ścianie i sposobu zgrania go z głośnikiem średniotonowym. Jednak mieliśmy już z tym pewne doświadczenia z jednego z poprzednich projektów. Po kilku wizytach w komorze bezechowej finalnie udało się doprowadzić filtrację podziału pasma nisko-średnio tonowego do perfekcji. Odpowiedni dobór częstotliwości podziału i stromości filtrów pozwolił na uzyskanie równomiernego pasma i idealnego zgrania fazowego w pełnym zakresie pomiarów pod kątami.

Od strony użytkowej takie aktywne Epic Ultimate Monitor są niezwykle wygodne. Wzmacniacze dysponują szeregiem wejść analogowych i cyfrowych, dzięki czemu możemy podłączyć sygnał z dowolnego źródła sygnału. Dysponując źródłem cyfrowym podłączonym za pomocą kabla S/PDIF, AES lub TOSLINK, można w znaczący sposób zredukować stopień rozbudowy systemu i skrócić drogę sygnału źródło-> kolumny. Samo źródło tego typu nie musi być czymś wyjątkowym bo nawet zwykły komputer PC da już bardzo dobre rezultaty brzmieniowe. Wiadomo, że to najprostsze rozwiązanie i można dużo lepiej. Dla fanów analogowych źródeł są wejścia RCA oraz XLR.
Kolumny ze stanu czuwania uruchamiają się automatycznie po wykryciu sygnału na wejściu. Można zrobić to też ręcznie, zdalnie bo sterowanie zasilaniem, głośnością i wyborem wejścia odbywa się za pomocą pilota (odbiornik sygnału umieszczony jest w logo w jednej z kolumn).
Monitory postawiliśmy na dedykowanych podstawkach które posiadają wewnątrz kanał kablowy dzięki czemu można estetycznie zorganizować i ukryć okablowanie które na zewnątrz wychodzi na dole podstawy. Obok wyjścia kablowego na dole podstawy przeniesione zostało również gniazdo zasilania, które pełni dodatkowa funkcję przejściówki jako zasilanie do drugiej kolumny (podłączane dedykowanym, długim kablem). To w przypadku gdyby gniazdo zasilania w ścianie znajdowało się tylko w pobliżu jednej z kolumn.

Brzmienie Epic Ultimate Monitor to zdecydowanie ciekawe przeżycie. Nawiązuje i dorównuje do kolumn Epic One ale robi to też na swój inny sposób. Przede wszystkim inna jest prezentacja basu. Można powiedzieć, że jest bezkompromisowo nisko i soczyście. Bas jest szybki, mocny i sięga bardzo głęboko w sposób niezwykle kontrolowany. Niektóre utwory nabierają zupełnie nowej barwy bo pojawiają się w nich częstotliwości których wcześniej nie było słychać gdyż zwyczajnie inne kolumny nie były w stanie odtworzyć ich w sposób tak efektywny.
Kontrą dla basu są niezwykle otwarte, jasne i klarowne średnie i wysokie tony. Na tym polu Scan Speak Ellipticor jest referencją i trudno się tu wyrażać inaczej niż w samych superlatywach. Sama barwa tego zakresu zbytnio nie odbiega od tego co uzyskaliśmy w poprzednich konstrukcjach Epic One i Epic Monitor , opartych o te same przetworniki. Dlatego to co napisaliśmy o tamtych konstrukcjach w całej rozciągłości dotyczy się również Epic Ultimate Monitor. Jednak w połączeniu ze wzmacniaczem Hypex nabrały one swojego indywidualnego charakteru. Można odnieść wrażenie, że system aktywny wniósł w pewnym stopniu dodatkową poprawę makro i mikro dynamiki, pewnego zarysowania i uszczegółowienia detali. Oczywiście skala tego jest zależna od tego jaki wzmacniacz jest podpięty w systemie pasywnym.
I tu jest wada i jednocześnie zaleta systemu aktywnego. Z jednej strony jesteśmy skazani na to  brzmienie i już nic nie poprawimy na torze amplifikacji. Z drugiej strony otrzymujemy brzmienie na niezwykle wysokim poziomie o które nie tak prosto w systemie pasywnym. Natomiast brak możliwości zmian docenią osoby które chcą cieszyć się muzyką, którzy chcą kupić i zapomnieć o sprzęcie. Bo nie każdy musi gonić króliczka. Może go dostać już złapanego i mieć święty spokój.

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny aktywny
Głośnik wysokotonowy Scan-Speak Ellipticor D3404/552000
Głośnik średniotonowy Scan-Speak Ellipticor 18WE/4542T00
Głośnik basowy Scan-Speak Revelator 28W/4878T00
Typ obudowy Zamknięta
Pasmo przenoszenia (-3dB) 29Hz-22kHz
Spadek -6dB 22Hz
Wymiary (bez podstawy) 48x24x48 cm

Powrót