Epic Monitor

Epic Monitor to druga konstrukcja oparta o głośniki Scan Speak Ellipticor. Tym razem w dużo mniejszej obsadzie głośnikowej ale z równie dużymi aspiracjami.

Poprzeczka postawiona przez Epic One była bardzo wysoko. Otwartym było pytanie czy monitor oparty o te same głośniki zaoferuje równie dobre brzmienie. Koncepcja 2 drożna zawsze niesie za sobą pewne ograniczenia, głównie w zakresie basu. Tego byliśmy świadomi. Ale czy pozostała część pasma będzie równie spektakularna co w konstrukcji 3 drożnej?

Konstrukcję monitorów postanowiliśmy oprzeć w dużej mierze na zdobytych doświadczeniach z poprzedniego projektu. Niezmienne zostało nachylenie frontu kolumny, częściowo zaadaptowana została koncepcja stylistyczna oraz koncepcja zwrotnicy. Ta ostatnia to minimalistyczna konstrukcja mająca na celu w jak najmniejszym stopniu wpływać na doskonałe właściwości soniczne głośników. Aby podkreślić jakość projektu oraz możliwości głośników, do budowy zwrotnicy wykorzystane zostały najwyższej klasy elementy jak cewki taśmowe, kondensatory Mundorf SGO , rezystory i okablowanie Duelunda a cały tor polutowany techniką point-to-point został cyną z dodatkiem srebra i złota. Całości dopełniają markowe zaciski firmy WBT.
Obudowa wykonana została bardzo solidnie. Zastosowaliśmy ścianki o grubości 30mm  co w połączeniu z przegroda oraz odpowiednim wytłumieniem gwarantuje odpowiednią szywność obudowy. Wykończenie to naturalna okleina jabłoń indyjska lakierowana na wysoki połysk.

Brzmienie Epic Monitor zdecydowanie nawiązuje i dorównuje większemu bratu Epic One.  Nie mamy co prawda tego rozmachu i spektakularności za sprawą dużo skromniejszego fundamentu basowego, ale pozostała część pasma jest równie wysokiej próby. Brzmienie jest równie swobodne, ekspresyjne, otwarte i nasycone. Zakres średnio-wysokotonowy, pomimo konstrukcji 2 drożnej, jest równie dobry. To zaskakujące ale ten projekt tak jakby w ogóle niczego nie stracił po przejściu z koncepcji 3 drożnej na 2 drożną. W zasadzie większość wrażeń odsłuchowych jakie zostały opisane przy okazji Epic One jak najbardziej mają swoje przełożenie na Epic Monitor.
Mając na uwadze to iż nie powalczymy tu basem, równowaga tonalna oparła się w głównej mierze o zakres średnich i wysokich tonów. Te ostatnie zostały delikatnie podkreślone dodając monitorom delikatnego pierwiastka eteryczności. Bas mimo dużo skromniejszej membrany, nadal jest obecny i jest go zaskakująco dobry. Można powiedzieć w sam raz do przyjemnego odsłuchu.

Warto dodać, że monitory te idealnie nadają się do średnich i mniejszych pomieszczeń. Świetnie wpiszą się wszędzie tam gdzie jest mniej miejsca i monitory siłą rzeczy muszą być bliżej ścian. Taka aplikacja będzie dla nich jak najbardziej korzystna. Przyzwoita efektywność 87dB/2.8V oraz liniowy, bezpieczny moduł impedancji na poziomie 8 ohm, pozwoli napędzić je wzmacniaczem lampowym o mocy od kilkunastu W.

Kolumny zostały wykonane na indywidualne zamówienie. Osoby zainteresowane takim projektem prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny

Dane techniczne:

Układ Dwudrożny
Głośnik wysokotonowy Scan-Speak Ellipticor D3404/552000
Głośnik nisko-średniotonowy Scan-Speak Ellipticor 18WE/8542T00
Typ obudowy Bass reflex
Czułość (2,8V/1m) 87dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 52Hz-20kHz
Spadek -6dB 43Hz
Moc znamionowa 50W
Impedancja
Wymiary 48x36x23 cm

 


Powrót