Epic One

Epic One , z tym projektem wiązała się wielka niewiadoma, wielka ciekawość ale równie wielka odpowiedzialność. W końcu jest on oparty na najnowszej i jeszcze stosunkowo mało popularnej serii Ellipticor od Scan Speaka. Po czymś takim należało oczekiwać bardzo wiele a my jako producent kolumn musieliśmy sprostać tym wymaganiom.

Brzmienie Ellipticorów to zupełnie nowa jakość.  Pierwsze co słychać to przede wszystkim niebywała ekspresja i energia brzmienia oraz dość twarde i zdecydowane zarysowanie dźwięków. W przekazie nie ma miejsca na jakieś niedomówienia czy niejasności. Każdy dźwięk nie budzi wątpliwości co do swojej natury.  Od razu słychać ocieploną barwę typową dla Scan Speaka ale jednocześnie bardzo klarowną. Czystość przekazu, szczególnie średnicy nie pozostawia złudzeń, że tu nastąpił prawdziwy przełom. To pierwsze wrażenie jest naprawdę piorunujące ale drugie o którym za chwilę, jest jeszcze lepsze.

W ocenie brzmienia Epic One należy zdecydowanie odrzucić strategię porównywania podzakresów, szukania niuansów, skrupulatnego analizowania detali. Można oczywiście to robić ale lepiej  zacząć słuchać muzyki jako całości bez skupiania się na detalach które niepotrzebnie odciągają naszą uwagę. Słuchanie tych kolumn można porównać do oglądania bardzo dużego obrazu, z bliska widać detale ale nie wiadomo o co chodzi. Dopiero z odległości kilku metrów przekaz staje się jasny.  Jeżeli oswoimy się z pierwszym wrażeniem i otworzymy na brzmienie to zaczniemy doceniać prawdziwy potencjał Ellipticorów, które dostarczają nam każdy utwór w niezwykle harmonijny sposób. To  wrażenie przychodzące po czasie, jest w gruncie rzeczy nawet istotniejsze. Dostrzegamy, że brzmienie jest bardzo żywe, realistyczne, naturalne, przestrzenne i nasycone. Wszystkie przetworniki grają jednym głosem. Trudno powiedzieć gdzie się kończy brzmienie jednego a zaczyna drugiego.

Konstrukcja
Zastosowany design to mieszanka sprawdzonych rozwiązań z nowymi detalami. Obudowy bazują na planie prostokąta, mają pochyloną przednią oraz górną ścianą co nadało im dość dynamiczny kształt a jednocześnie wpisywało się o obraną koncepcję projektu zwrotnicy. Na froncie zostały nałożone duże ścięcia ściany w górnej jego części oraz delikatna faza dookoła. Mały i bardzo pracochłonny detal ale dobrze podkreślający i nadający miękkości. Detale te poprawiły zarówno estetykę jak i walory akustyczne. Na dolną ściankę powędrował tunel systemu bas reflex. Pozwoliło to na uzyskanie gładszego wyglądu i nieco lepsze możliwości ustawienia kolumn w pomieszczeniu. Obudowy zostały posadowione na solidnych podstawach z polerowanej stali nierdzewnej, to już klasyka naszych projektów.

Zwrotnica to oczywiście nasz autorski projekt opracowany na podstawie wielogodzinnych odsłuchów które podparte były również pomiarami w profesjonalnej komorze bezechowej.  Topologia zwrotnicy odpowiada charakterowi i możliwościom Ellipticorów. Tu Scan Speak pozwolił na bardzo szeroki zakres aplikacyjny. My wykorzystaliśmy ten najbardziej odpowiedni – prostotę. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie. Prostota konstrukcji wiąże się z bardzo dużym wpływem jakości projektu obudowy, zwrotnicy oraz jakością elementów na brzmienie.  Do jej budowy wykorzystane zostały elementy firm Mundorf oraz Jantzen Audio. Okablowanie to srebrzona plecionka a zaciski terminalowe pochodzą WBT.

Kolumny zostały wykonane na indywidualne zamówienie. Osoby zainteresowane takim projektem prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Głośnik wysokotonowy Scan-Speak Ellipticor D3404/552000
Głośnik średniotonowy Scan-Speak Ellipticor 18WE/4542T00
Głośniki basowe 2x Scan-Speak Ellipticor 21WE/8542T00
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 92dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 40Hz-22kHz
Spadek -6dB 33Hz
Moc znamionowa 100W
Impedancja
Wymiary (z podstawą) 125x47x26 cm

 

Powrót