Epic One

Epic One to nasze najnowsze i jak dotąd najlepsze dzieło. Z tym projektem wiązała się wielka niewiadoma, wielka ciekawość ale równie wielka odpowiedzialność. W końcu jest on oparty na najnowszej i jeszcze bardzo mało popularnej serii Ellipticor od Scan Speaka. Po czymś takim należało oczekiwać bardzo wiele a my jako producent kolumn musieliśmy sprostać tym wymaganiom.

Sama nazwa Epic One ma w sobie pewną małą symbolikę. O ile One można łatwo rozszyfrować jako pierwsze nasze kolumny oparte o Ellipticory, o tyle Epic można interpretować jako skrót słowa Ellipticor ale też też nawiązanie do popularnego w dobie internetu słowa epicki. Bo takim można śmiało nazwać dźwięk jaki płynie z tych kolumn.

Brzmienie Ellipticorów to zupełnie nowa jakość. Jeżeli ktoś zna brzmienie Scan Speaka z poprzednich serii to może spokojnie ta wiedzę odłożyć na bok i przygotować się na nowe otwarcie. Stworzone zostały przetworniki które z cała pewnością nie idą torem dotychczasowej filozofii. Sporo na ten temat zostało już napisane na naszym facebooku , dlatego poniższy opis będzie częściowo opisem kolumn Epic One a częściowo opisem serii Ellipticor ale będzie też pewnym uzupełnieniem naszego facebookowego wpisu.

Pierwsze co słychać to przede wszystkim niebywała ekspresja i energia brzmienia oraz dość twarde i zdecydowane zarysowanie dźwięków. W przekazie nie ma miejsca na jakieś niedomówienia czy niejasności. Każdy dźwięk nie budzi wątpliwości co do swojej natury.  Od razu słychać ocieploną barwę typową dla Scan Speaka ale jednocześnie bardzo klarowną. Czystość przekazu, szczególnie średnicy nie pozostawia złudzeń, że tu nastąpił prawdziwy przełom. To pierwsze wrażenie jest naprawdę piorunujące ale drugie o którym za chwilę, jest jeszcze lepsze.

W ocenie brzmienia Epic One należy zdecydowanie odrzucić strategię porównywania podzakresów, szukania niuansów, skrupulatnego analizowania detali. Można oczywiście to robić ale wydaje się to być trochę ślepą uliczką. Zdecydowanie trzeba  zacząć słuchać muzyki jako całości bez fokusowania się na detalach które niepotrzebnie odciągają naszą uwagę. Słuchanie tych kolumn można porównać do oglądania bardzo dużego obrazu, z bliska widać detale ale nie wiadomo o co chodzi. Dopiero z odległości kilku metrów przekaz staje się jasny.  Jeżeli oswoimy się z pierwszym wrażeniem i otworzymy na brzmienie to zaczniemy doceniać prawdziwy potencjał Ellipticorów, które dostarczają nam każdy utwór w niezwykle harmonijny sposób.

To właśnie te drugie wrażenie przychodzące po czasie, jest w gruncie rzeczy nawet istotniejsze. Dostrzegamy, że brzmienie jest bardzo żywe, realistyczne, naturalne, przestrzenne i nasycone. Wszystkie przetworniki grają jednym głosem. Trudno powiedzieć gdzie się kończy brzmienie jednego a zaczyna drugiego. Ewidentnie Scan Speak postawił zdecydowanie na jak najlepszą synergię poszczególnych przetworników oraz ich jak najlepsze brzmienie. To jest chyba clue nowej filozofii zawartej w Ellipticorach, przede wszystkim muzykalność, emocje, radość ze słuchania muzyki, jak najbardziej realistyczny przekaz. Parametry techniczne jakby odeszły w cień, stały się tylko środkiem do osiągnięcia nadrzędnego celu. Głośniki basowe nie muszą już osiągać jak najniższych częstotliwości, osiągają tyle ile powinny. Tweeter nie musi sięgać do 40kHz, sięga nieco ponad 20. Mówiąc w sposób laicki, Scan Speak skompresował cały wysiłek technologiczny w środkowym zakresie pasma, tym najbardziej słyszalnym. I to naprawdę działa.

Basu jest dość, nie jest najniższy ale wcale niższy być nie musi. Od tego są duże przetworniki serii Revelator. Mamy natomiast świetna definicję, kontur i szybkość. Środek pasma bez cienia przesady można nazwać referencyjnym. Ma się wrażenie, że 18cm Ellipticorze zawarto same najbardziej pożądane cechy brzmieniowe nie popełniając przy tym żadnych błędów. To chyba najjaśniejszy punkt całej serii Ellipticor. Wysokie tony to doskonałe uzupełnienie głośnika średniotonowego. Eliptyczny tweeter wspaniale wpisuje się barwą w górne rejestry średnicy a jego charakter w całej rozciągłości stoi po stonowanej stronie w taki sposób, że nie przyćmiewa on całości swoim indywidualizmem. Nie brakuje mu detali, precyzji czy przestrzenności ale nie zasypuje już słuchacza nadmiarem mikro informacji  co miało często miejsce w tweeterach serii Revelator R29094 czy również częściowo w Illuminator  R3004. Tu mamy do czynienia z pewnym uspokojeniem sytuacji na rzecz realizmu, muzykalności i barwy.

Konstrukcja
Tak wyjątkowe przetworniki wymagały odpowiedniej oprawy. Konstrukcja obudowy musiała spełnić dwa kluczowe punkty – być  możliwie najlepsza akustycznie oraz spełnić wymagania estetyczne określone przez zamawiającego. Ten wybrał fornir zebrano czarne oraz zażyczył sobie prostokątnej obudowy ze ścięciami pozostawiając nam wolną rękę co do szczegółów jak to będzie zrobione.

Zastosowany design to mieszanka sprawdzonych rozwiązań z nowymi detalami. Obudowy bazują na planie prostokąta, mają pochyloną przednią oraz górną ścianą co nadało im dość dynamiczny kształt a jednocześnie wpisywało się o obraną koncepcję projektu zwrotnicy. Na froncie zostały nałożone duże ścięcia ściany w górnej jego części oraz delikatna faza dookoła. Mały i bardzo pracochłonny detal ale dobrze podkreślający i nadający miękkości. Detale te poprawiły zarówno estetykę jak i walory akustyczne. Na dolną ściankę powędrował tunel systemu bas reflex. Pozwoliło to na uzyskanie gładszego wyglądu i nieco lepsze możliwości ustawienia kolumn w pomieszczeniu. Obudowy zostały posadowione na solidnych podstawach z polerowanej stali nierdzewnej, to już klasyka naszych projektów.

Zwrotnica to oczywiście nasz autorski projekt opracowany na podstawie wielogodzinnych odsłuchów które podparte były również pomiarami w profesjonalnej komorze bezechowej.  Topologia zwrotnicy odpowiada charakterowi i możliwościom Ellipticorów. Tu Scan Speak pozwolił na bardzo szeroki zakres aplikacyjny. My wykorzystaliśmy ten najbardziej odpowiedni – prostotę. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie. Prostota konstrukcji wiąże się z bardzo dużym wpływem jakości projektu obudowy, zwrotnicy oraz jakością elementów na brzmienie. Im prostszą zwrotnicę chcemy zbudować tym te czynniki będą miały istotniejszy wpływ na efekt końcowy. Skomplikowanym projektem zwrotnicy łatwo można zamaskować pewne niedostatki. W przypadku zwrotnicy jak najprostszej tego nie da się zrobić, wszystko widać i słychać jak na dłoni. Dlatego w całym procesie projektowania tych kolumn nic nie zostało pozostawione przypadkowi bo liczył się każdy detal. Ostatecznie powstała zwrotnica możliwie najprostsza od strony elektrycznej, najmniej ingerująca w sygnał docierający do głośników a jednocześnie wykorzystująca optimum ich możliwości. Do jej budowy wykorzystane zostały elementy firm Mundorf oraz Jantzen Audio. Okablowanie to srebrzona plecionka a zaciski terminalowe to sprawdzony, doskonały produkt firmy WBT.

Na koniec warto napisać, że dzięki Piotrowi mieliśmy okazję i przyjemność budowy pierwszych kolumn na Ellipticorach, to było niezwykłe doświadczenie. Projekty indywidualne to spora niewiadoma i ryzyko podejmowane przez zamawiającego, mimo to Piotrek był skłonny nam zaufać. Cieszymy się niezmiernie, że to my mogliśmy zbudować tą konstrukcję. Dzięki Piotrek !

Kolumny zostały wykonane na indywidualne zamówienie. Osoby zainteresowane takim projektem prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Głośnik wysokotonowy Scan-Speak Ellipticor D3404/552000
Głośnik średniotonowy Scan-Speak Ellipticor 18WE/4542T00
Głośniki basowe 2x Scan-Speak Ellipticor 21WE/8542T00
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 92dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 40Hz-22kHz
Spadek -6dB 33Hz
Moc znamionowa 100W
Impedancja
Wymiary (z podstawą) 125x47x26 cm

Powrót