Zonda

Po premierze nowych głośników basowych z hi-endowej serii Satori,  powstanie kolumn Zonda było naturalnie kwestią czasu. Kolumny bazujące koncepcyjnie na modelu Zephyr otrzymały nowy głośnik basowy Satori WO24P-8. Średnie i wysokie tony to bez zmian te same, doskonałe przetworniki co w Zephyrach. Jak coś jest dobre, to nie ma sensu tego zmieniać. Przekonstruowane wnętrze obudowy pozwoliło pomieścić większy litraż dla nowej jednostki basowej. Warty odnotowania jest fakt, że wymiary zewnętrzne kolumn nie uległy zmianie w stosunku do Zephyra. Tu możemy zdradzić mała tajemnicę, że było to zaplanowane już podczas powstawania Zephyrów które mają w swoim wnętrzu kilka „ślepych” litrów właśnie zaplanowanych pod tym kątem. Pojawił się większy tunel bass reflex, dedykowany większym możliwościom głośnika basowego, oraz naturalnie została zaprojektowana  zwrotnica dedykowana nowej konfiguracji głośników. Tak właśnie narodził się flagowiec w serii Air.

Pytanie, co wniosły zmiany ? Bardzo dużo. Nowy głośnik basowy wynosi zagadnienie basu na zupełnie nowy poziom. Jest duuużo niżej, dosadniej i mocniej. Kolumny zapuszczają się basem w rejony nie osiągalne dla Zephyrów. Nie ucierpiała przy tym w żadnym stopniu kultura pracy basu. Przeciwnie, odnosi się wrażenie iż gra on również z większą różnorodnością i mocniej akcentuje niuanse. Możliwości impulsowe również nie uległy pogorszeniu.

Uszyta na nowo zwrotnica czerpie z pomysłów zawartych w Zephyrze ale wnosi też nowe aspekty do zestrojenia głośników. Szczególnie duży nacisk został położony jak najlepsze zgranie głośnika basowego ze średniotonowym. Przejście miedzy pasmami jest zrobione wzorowo a dół średnicy jest soczysty i dobrze dociążony. Charakterystyka częstotliwościowa jak i impedancji wyrównane. Kolumny grają bardzo równo, bez faworyzowania któregoś z zakresów, co jest brzmieniową wizytówką naszych konstrukcji.  Linearyzowana impedancja pozwala na lepszą współpracę ze wzmacniaczami lampowymi.

Jakby nie patrzeć pod każdym względem jest lepiej.. no prawie pod każdym. Zondy są mają nieco niższą efektywność od modelu Zephyr. To koszty poniesione w celu osiągnięcia niższych częstotliwości granicznych. Na pewno nie jest to dobra informacja dla posiadaczy słabszych wzmacniaczy lampowych. Z drugiej strony nie jest to wielki koszt biorąc pod uwagę uzyskane możliwości basowe, szczególnie iż niższą efektywność rekompensuje większa moc głośnika basowego.

Zonda, tak jak inne modele z serii Air, występuje w 3 wariantach wykonania. Standardowym, wykonaniu „plus” gdzie do modelu standardowego zamiast zwykłych kolców dajemy piękną podstawę z polerowanej stali nierdzewnej, oraz w ostatnim, najlepszym wariancie Beryllium który wykonany jest na berylowych tweeterach oraz lepszych podzespołach zwrotnicy.  Model Zonda Beryllium w swojej konfiguracji głośnikowej, brzmieniu oraz (a dla wielu osób przede wszystkim) cenie jest niejako wewnętrzną konkurencją dla modeli Zephyr S oraz Phoenix . Jest to prawda, aczkolwiek częściowo. Każda z tych 3 kolumn prezentuje nieco inną filozofię brzmienia i zbudowana jest z nieco innych komponentów. Po prostu Zonda Beryllium to kolejna, doskonała konstrukcja 3 drożna która w naszej ocenie staje się niekwestionowanym liderem w kategorii jakość / cena.

Opcje wykonania:

  • Zonda (standard)
  • Zonda + (z podstawą z polerowanej stali nierdzewnej)
  • Zonda Beryllium (berylowy tweeter + podstawa z polerowanej stali nierdzewnej)

 

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 85dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 30Hz-30kHz
Spadek -6dB 25Hz
Moc znamonionowa 90W
Impedanacja
Wymiary 118x39x25 cm

 


 


Powrót