Zephyr II

Wstęp

Zephyr II to następca niezwykle popularnego modelu Zephyr. Nowy model czerpie z doświadczeń poprzednika ale też wyznacza nową ścieżkę. Kolumny są mniejsze, bardziej uniwersalne oraz lepiej zbudowane. U podstaw nowego Zephyra leży nieco inna filozofia niż do tej pory. Brzmienie jest na jeszcze wyższym poziomie.  Jest szybkie, lekkie, bardzo przestrzenne. Zmiany w obrębie przetworników wprowadziły poprawę precyzji i analityczności. Brzmienie stało się bardziej wyrafinowane i przyjemne w odbiorze.

Konstrukcja

Prekursor był konstrukcją bardzo dobrą ale nie idealną. Przede wszystkim stracił na atrakcyjności po pojawieniu się bliźniaczego modelu Zonda przy którym wyglądał trochę jak uboższy krewny. Stało się jasne, że przyszły Zephyr II musi być konstrukcją inną, oferującą swój nowy, indywidualny zestaw cech odróżniających go od Zondy.

Jedną z bolączek były rozmiary kolumny. W nowym modelu postanowiliśmy zredukować wymiary do absolutnego minimum.  Kolumny są o 10cm niższe i prawie 2cm węższe, to bardzo duża różnica. Design obudowy zasadniczo pozostał niezmienny aczkolwiek dopracowane zostały detale,  głębokości skosów oraz pochylenie frontu kolumny z uwagi na inny zestaw przetworników.
A skoro o tym mowa to tu też zaszły dość istotne zmiany. Największa z nich to zmiana przetwornika niskotonowego na jednostkę Scan Speaka, co umożliwiło zwężenie obudowy oraz zmiany brzmieniowe w oczekiwanym przez nas kierunku. Nowy przetwornik ma podobne osiągi – zasięg basu i efektywność ale przy tym oferuje lepszą definicję, szybkość i kontrolę basu. Pojawiło się to czego trochę do tej pory brakowało.
Za zakres średnich tonów nadal odpowiada głośnik SB Satori jednak w tym przypadku zdecydowaliśmy się na jego mniejszy wariant o średnicy 13cm. Przetwornik ten oferuje nieco jaśniejsze, lżejsze i szybsze brzmienie średnicy.  Natomiast w duecie z nowy przetwornikiem basowym wraz z odpowiednio dobraną zwrotnicą,  świetnie sobie radzi w zakresie dolnej średnicy.  Przy okazji mniejszy średniotonowy optycznie lepiej  pasuje do nowej,  mniejszej obudowy.
Wysokie tony bez zmian,sprawdzony tekstylny Satori dający mechaniczną i elektryczną zgodność z modelem berylowym oraz nadchodzącym węglowym. Jest to kapitalna baza do upgradów z której aż żal nie skorzystać.

Całości konstrukcji dopełnia od nowa zaprojektowana i starannie dopracowana zwrotnica.  Do jej budowy podeszliśmy również bez kompromisów. Większość użytych kondensatorów to produkty Mundorfa. W torze sygnałowym znajdują się kondensatory Mundorf Evo/ Evo Oil, rezystory to również Mundorfy Mresist Copper Nikiel, cewki to sprawdzone produkty Jantzen Audio. Zwrotnica jest wykonana w standardzie którego próżno szukać w tym przedziale cenowym. Całości dopełnia nowe posrebrzane okablowanie Eagle Cable. 

Opcje dodatkowe w stosunku do prezentowanego modelu:

  • podstawy z polerowanej stali nierdzewnej
  • maskownice
  • berylowe  tweetery Satori TW29BN-B
  • wybór okleiny (90 wzorów) 

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Typ obudowy Bass reflex
Czułość (2,8V/1m) 86dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 39Hz-30kHz
Spadek -6dB 32Hz
Moc znamionowa 70W
Impedancja
Wymiary (S,G,W) 23,3x39x108 cm

Powrót