Epic Symphony

Epic Symphony to nasz projekt ostateczny. Projekt który jak dotąd postawił poprzeczkę na najwyższym poziomie.  Po nim wszystko następne będzie małe i proste.
Budowa trwała od wstępnych konceptów do zainstalowania u klienta ponad rok. Kilkanaście miesięcy od pomysłu i wizualizacji przez prototyp po realizację finalną. Trudno nam wyobrazić sobie coś z większym rozmachem, jakością użytych podzespołów, stopniem skomplikowania i trudem jaki trzeba było włożyć w budowę. Ten projekt przebija wszystko co zbudowaliśmy do tej pory i zapewne tak zostanie na dłuższy czas.

Punktem wyjścia było założenie użycia  dwóch 15 calowych głośników basowych Scan Speak Ellipticor 38WE.  Sekcja średnio i wysokotonowa musiała zostać dopasowana do tych założeń i tu również skorzystaliśmy przetworników Ellipticor.
Design miał obudowy musiał pogodzić w sobie wiele kwestii. Musiał pomieścić w sobie bardzo duże głośniki i wymagane dla nich ogromne objętości obudowy. Musiał być przyjemny dla oka , miękki i harmonijny co jest jedną z podstawowych zasad dla naszych konstrukcji.  Gwarantować dobre parametry akustyczne.
Ostatecznie całość została posadowiona w obudowie o układzie symetrycznym podzielonym na 3 moduły z odpowiednio dobranymi pochyleniami sekcji górnej i dolnej których bryły zostały złagodzone dużymi ścięciami. W przejściu między dolną a górną sekcją została umieszczona sekcja wysokotonowa w która spina wizualnie i mechanicznie konstrukcję w całość. Smaczkiem jest tu odpowiednio wyprofilowana linia boczna biegnąca po łuku jak również wklęsłe „policzki” tak aby całość sprawiała miękkie i płynne wrażenie.
Obudowy zostały wykonane z  30mm kanapki MDFu i sklejki.  W środku znajduje się kratownica dodatkowo usztywniająca obudowę. Większość obudowy została wykończona dębowym obłogiem o wyraźnym dużym usłojeniu. Element centralny oraz pozostałe czarne były malowane lakierami strukturalnymi co bardzo pasowało do naturalnej dębowej okleiny.
W dolnym module wygospodarowane zostało miejsce dla sporej wielkości zwrotnicy do której dostęp jest po zdjęciu pokrywy maskującej. W zwrotnicy wykorzystaliśmy elementy w większości od Jantznen Audio ale również znajdują się podzespoły Mundorfa czy kondensatory miedziane Miflex. Okablowanie to Neotech solidcore UP-OCC w osłonie teflonowej, zaciski WBT złocone.

Brzmienie Epic Symphony w skrócie można opisać jako zupełnie inny świat. Jest niezwykła lekkość, rozmach , dynamika.  Równocześnie słyszymy też przekaz subtelny, gładki i proporcjonalny. Swoboda brzmienia jest wprost niezwykła, wrażenie brzmienia na żywo jest dużo bliższe, szczególnie w kontraście do tego co można doświadczyć z klasycznych, mniejszych rozwiązań. Rozmiar jednak robi różnicę a bas z dwóch 15 calowych Ellipticorów zdecydowanie zmienia obraz dźwiękowy na ten bliższy rzeczywistemu. Linia niskich tonów prezentuje bas bardzo szybki, lekki i energiczny. Jego ilość jest dozowana w sposób kontrolowany i umiarkowany, z klasą. Bardzo dobrze wypełnia pomieszczenie swoją obecnością  ale nie daje wrażenia przesady. Przy niskich poziomach jest wyraźny  i ma odpowiednią masę, coś czego nie sposób doświadczyć z małych kolumn.
Średni zakres pasma jest obsługiwany przez dwa różne przetworniki.  Zarówno Ellipticor 21WE jaki i 18WE mają swoje mocne strony w zakresie średnich tonów i to była jedna z istotnych zagwozdek tego projektu który z nich wybrać. Zdecydowaliśmy się na najtrudniejsze z punktu widzenia projektowego rozwiązanie , czyli wykorzystanie obu. To był strzał w dziesiątkę. Średnica jest pełna, lekka ale odpowiednio mięsista i gęsta.
Całości dopełnia wysokotonowy Ellitpicor który w obrazie całego zestawu był wyborem oczywistym. Jego doskonałe charakterystyki promieniowania w szerokim zakresie kątów pozwoliły na uzyskanie bardzo dobrych parametrów przestrzennych. Charakter brzmienia Epic Symphony w tym zakresie zupełnie nie pasuje do ich rozmiarów gdyż te doskonale rozpływają się w powietrzu. Dźwięk jest całkowicie odklejony od kolumn a scena dźwiękowa jest doskonale ułożona.

Kolumny Epic Symphony zdecydowanie polecamy każdemu kto cierpi na nadmiar powierzchni w swoim salonie. Dobrze wypełnią go swoją obecnością . Nasz pokój odsłuchowy o powierzchni ok 40mkw był dla nich zwyczajnie za mały, co zresztą widać na zdjęciach. Na szczęście klient miał dodatkowych kilkadziesiąt metrów kwadratowych i tam Epic Syphony doskonale się wpisały.

Kolumny zostały wykonane na indywidualne zamówienie. Osoby zainteresowane takim projektem prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny

Dane techniczne:

Układ Czterodrożny
Głośnik wysokotonowy Scan-Speak Ellipticor D3404
Głośniki średniotonowe Scan-Speak Ellipticor 18WE + 21WE
Głośniki basowe 2x Scan-Speak Ellipticor 38WE
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 93dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 38Hz-22kHz
Spadek -6dB 28Hz
Moc znamionowa 300W
Impedancja
Wymiary (z podstawą) 191x74x43 cm
Masa ~180kg/szt

Powrót