EMPU

EMPU to projekt monitorów które są pod każdym względem inne od wszystkiego co do tej pory robiliśmy. Wszystko zaczyna się od pomysłu, założeń które rzutują na późniejszą konstrukcję. W tym przypadku chodziło o stworzenie monitorów aktywnych wpisujących się w standardowy salon, w którym słuchanie muzyki nie jest nadrzędną jego funkcja a raczej dodatkiem umilającym życie. Monitory miały grać jak najlepiej w nieoptymalnych do tego celu warunkach. W topowym, nowocześnie wykończonym salonie z aneksem. Kolumny miały też zabierać niewiele miejsca a stylistyką i kolorem wpisywać się w styl mieszkania. Zastosowanie rozwiązania aktywnego w połączeniu z odtwarzaczem multimedialnym miało na celu minimalizację systemu audio i prostotę obsługi.

Do realizacji tak postawionych celów postanowiliśmy sięgnąć po zupełnie nowe przetworniki. W zakresie nisko-średniotonowym mamy do czynienia z 6,5″ midwooferem firmy Purifi, nowością na rynku i absolutnie unikatowym głośnikiem cechującym się niezwykle małymi zniekształceniami harmonicznymi i intermodulacyjnymi. Głośnik dodatkowo oferuje bardzo duży zakres liniowego skoku membrany co w połączeniu z niskimi zniekształceniami czyni go na chwilę chyba najdoskonalszym technicznie przetwornikiem do układu 2 drożnego.
Wysokie tony to również nowość w naszych konstrukcjach- wstęgowy przetwornik Viawave o unikatowej, opatentowanej konstrukcji uszczelnienia membrany, co w rezultacie pozwala mu na osiąganie doskonałej efektywności przy bardzo niskich zniekształceniach do niskich częstotliwości. To wszystko z malutkiej wstęgi, rzecz poza zasięgiem wstęgowej konkurencji,  nawet dla dużo większych wstęg dedykowanych do niskich podziałów pasma. Poza fenomenalnymi parametrami głośnik  ten oferuje dobre brzmienie.

Obudowa monitorów ma konstrukcję zamkniętą o niewielkim litrażu z oddzielną komorą wzmacniacza. Wykończenie obudowy do naturalna okleina : brzoza karelska. Bardzo ładna ale też wymagająca w klejeniu i lakierowaniu. Kształt obudowy to nasz autorski pomysł który nawiązuje do elementów stylistycznych mieszkania. Decyzja o zamkniętym typie obudowy została podjęta z kilku powodów. Po pierwsze umożliwiała zrobienie mniejszej obudowy. Po drugie oferuje lepszą jakość i definicję basu. Po trzecie taki typ obudowy pozwala stawiać kolumny naprawdę blisko ściany bez obaw o nadmierne podbicie i degradacje czytelności basu. Projekt wręcz było robiony z założeniem, że kolumny mają stać tuż przy ścianie. Pewne niedostatki basu wynikające z malutkiej obudowy są rekompensowane efektem „room gain”  oraz cyfrową korekcją pasma. Na to ostanie pozwalają niesamowite parametry przetwornika Purifi w połączeniu z mocnym napędem wzmacniacza.  
Do napędu kolumn posłużył 2 kanałowy panel firmy Hypex o mocy 250W/kanał. Dzięki wbudowanemu DSP umożliwia on wykonanie filtracji na drodze cyfrowej bez konieczności budowy klasycznej pasywnej zwrotnicy. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne oraz elastyczne. Dzięki niemu można dodatkowo dostroić było kolumny w docelowym miejscu odsłuchu.

Na koniec kilka słów o ostatecznych parametrach i brzmieniu.  Finalne pomiary zestawu wykazały niezwykle niski poziom zniekształceń. Pomiar THD w większości niemalże w całym paśmie od niespełna 100Hz do 20kHz był poniżej poziomu 0,1%. Jest to rezultat który był jak dotąd nieosiągalny. Przełożyło się to w naturalny sposób na brzmienie. Jest ono  bardzo czyste, neutralne, suche. Kolumny bardzo wiernie odtwarzają podany materiał nie kolorując go. Na początku efekt jest dość dziwny ale z biegiem czasu dostrzega się, że za tym idzie fenomenalne oddaje barw każdego dźwięku. Fortepian czy gitara brzmią wręcz zjawiskowo. Faktura dźwięku tych ale i każdego innego instrumentu jest oddana w sposób niezwykle dokładny przez co dźwięk nabiera zupełnie innego wymiaru czytelności. Jednocześnie kolumny dają niezwykle dużo frajdy, nie męczą, są przyjemne i delikatne.

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ Dwudrożny, aktywny
Typ obudowy Zamknięta
Pasmo przenoszenia (-3dB) 55Hz-30kHz
Spadek -6dB 45Hz
Wymiary 34x22x30cm

 


Powrót