Celline

SONY DSC

Co może być lepsze od Accutona? Oczywiście dwa Accutony.  Zaraz, zaraz, ale dlaczego nie trzy? No właśnie i tu zaczyna się historia..

Model 302 Celline, wykonane zostały dla kolegi Artura, który w nagłych przypadkach służy nam swoja pomocą.  Kolumny powstały przy aktywnym Jego udziale i jest to bardzo ciekawa i bardzo udana konstrukcja.  Jej korzenie sięgają dość odległych, jak na standardy budowy kolumn, czasów. Pierwotnie były zupełnie inne obudowy, inny głośnik basowy, zupełnie inna zwrotnica.  Zastosowany wówczas przetwornik basowy Accutona nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Po kolejnych modyfikacjach obudowy, zwrotnicy, przesłuchaniu kilku kandydatów na następcę, padła ostateczna decyzja o zmianie na papierową 22-ę Scan Speaka i to był strzał w dziesiątkę! O dziwo, sygnatura brzmienia papierowego revelatora idealnie wpisała się w brzmienie ceramicznych Accutonów z serii Cell, ale o tym za chwilę.

Jak widać kolumny mają dość prostą i oszczędną, ale jednocześnie elegancką formę. Wykonane są w całości ze sklejki z licznymi wzmocnieniami w postaci wręg. Komora głośnika średnio tonowego ma specjalne ukształtowanie, zastosowana jest również osobna komora zwrotnicy, co umożliwia łatwy do niej dostęp po odkręceniu kilku wkrętów mocujących panel. Wytłumienie obudowy to mieszanka kilku odpowiednio dobranych materiałów. Kolumny pokryte zostały fornirem klon rygiel. Przednia część pomalowana na biało, a następnie całość polakierowana bezbarwnym lakierem na połysk. Efekt – nowocześnie, ze smakiem, ale bez przesadnej ekstrawagancji

Zastosowane przetworniki to wspomniane na wstępnie Accutony Cell C90, C25 oraz Scan Speak 22W8851. Trudno o lepsze… przynajmniej myśląc w rozsądnych przedziałach cenowych. Z resztą, można je spotkać w wielu topowych konstrukcjach, więc nie sposób mówić o jakiś kompromisach. Zwrotnica to jest iście audiofilska mieszanka podzespołów kilku firm: drutowe cewki Jantzena oraz taśmowe AlphaCore, kondensatory Jupiter HT Beeswax, Mundorf Supreme, Evo Oil, rezystory grafitowe. Całości dopełnia niezwykły detal w postaci okablowania wykonanego z praktycznie nieosiągalnych, legendarnych kabli WE16GA .

Jak to gra? Chyba najlepiej tego posłuchać, bo trudno to opisać słowami. Ilość detali i subtelność ich podania wykracza poza normalne rozumienie słowa detaliczność. Jest to cecha odpowiednio wykorzystanych Accutonów, które potrafią zagrać z delikatnością głośników papierowych i detalicznością znaną z głośników twardo membranowych. Szybkość i ulotność dźwięku jest fenomenalna i tu właśnie dobrze wpisuje się zastosowany głośnik niskotonowy,  który rewelacyjnie nadąża za Accutonami. Świetnie je dopełnia swoim szybkim i dobrze zarysowanym basem. Śmiało można powiedzieć, że takim zestawem kończy się poszukiwania kolumn i można skupić się na dopieszczaniu innych elementów systemu lub po prostu na słuchaniu muzyki ;-).

Polecamy, w takim lub innym wydaniu, naprawdę warto zainteresować się tą konstrukcją.

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Typ obudowy Bass reflex
Czułość (2,8V/1m) 86dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 37Hz-30kHz
Spadek -6dB 31Hz
Moc znamionowa 150W
Impedancja
Wymiary 110x36x23 cm

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”false” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”sort_order” special_effect=”none” animation_effect=”bounce” album_title=”false” album_id=”9″]


Powrót