Pulse

Stworzenie referencyjnego monitora nie jest łatwe. Taka konstrukcja musi spełniać wiele, niekiedy przeciwstawnych wymagań a sama koncepcja 2 drożnego monitora narzuca pewne ograniczenia. Trudno bowiem oczekiwać bardzo niskich częstotliwości z niewielkiej kolumny czy nieskazitelnego zakresu średnich tonów z układu 2 drożnego gdzie nie mamy dedykowanego głośnika średniotonowego. 
Tworząc monitory Pulse postanowiliśmy podjąć to wyzwanie i spełnić wysoko postawione wymagania. Niniejszym prezentujemy efekt końcowy naszych prac.

Tak jak wiele naszych poprzednich projektów, monitory Pulse powstały jako połączenie nowych i starych pomysłów, esencja najlepszych koncepcji.  Sprawdzony kształt obudowy został zaczerpnięty z projektu Epic Monitor. Tu jednak obudowa dostała nieco bardziej miękki charakter oraz optymalizację skosów lepiej dopasowanych pod kątem charakterystyk kierunkowych. Sama obudowa została wykonana z klejonych  warstw płyty MDF i sklejki o finalnej grubości 30mm. W tylnej części została wydzielona komora na zwrotnice z dostępem z zewnątrz. Wykończenie stanowi barwiony fornir koto oraz lakier na wysoki połysk. 
Serce konstrukcji to jedne z najlepszych przetworników. W zakresie niskich i średnich tonów pracuje 6,5 calowy przetwornik Purifi z membraną celulozową w połączeniu z dwoma membranami biernymi umieszczonymi po bokach obudowy. Takie umieszczenie symetryzuje siły w obudowie co eliminuje dodatkowe drgania wynikające z pracy układu. Wybrany model przetwornika oferuje dobrą kombinację parametrów Thiela-Smalla, przyjemne i miękkie brzmienie średnicy, nienaganny przebieg charakterystyki oraz niezwykle niski poziom zniekształceń. Przetwornik ten pozwalał na bardzo szeroki zakres aplikacyjny od niewielkiej obudowy i umiarkowane rozciągnięcie pasma po obudowę całkiem spora ale oferującą niezwykle nisko schodzący bas. My wybraliśmy złoty środek między rozciągnięciem pasma, gabarytami i efektywnością.
Najistotniejszą cechą przetworników Purifi jest niezwykle niski poziom zniekształceń zarówno THD ale przede wszystkim IMD (intermodulacyjnych) co w połączeniu z niezwykle dużym liniowym skokiem membrany powoduje iż są to wymarzone przetworniki do aplikacji 2 drożnych. Czystość odtwarzania średnich tonów wraz z niesamowitym zapasem liniowego skoku membrany i imponujące możliwości basowe tworzą kombinację „idealnego” przetwornika który zastępuje przetworniki basowy i średniotonowy.  Spłycając temat można powiedzieć, że to co było głównym celem konstrukcji 3 drożnych czyli rozdzielenie pasma basu i średnich tonów na 2 przetworniki w celu poprawy każdego z nich a układy 2 drożne były traktowane z góry jako te gorsze i nieco upośledzone, niejako przestaje w tym przypadku obowiązywać i Purifi łamie ten dogmat. Oczywiście nie obowiązuje to w pełnym zakresie aplikacyjnym i nie zastąpimy w ten sposób dużych kolumn 3 drożnych ale małe i średnie już owszem.

Na zakres wysokich tonów kandydatów było kilku ale ostateczny wybór padł na 34mm kopułkę berylową firmy Bliesma. Przetwornik o ciepłym i miękkim a zarazem bardzo detalicznym brzmieniu. Jego charakter bardzo dobrze wpisywał się w brzmienie niskotonowego przetwornika Purifi. Duża średnica kopułki  i nisko położony poziom zniekształceń pozwalały na komfortowy dobór optymalnej częstotliwości podziału i charakterystyki filtracji. Mimo sporej wielkości, przetwornik ten prezentuje też nienaganną charakterystykę  przestrzenną co jest jego niezaprzeczalnym atutem i jednym z argumentów przemawiających za jego wyborem. 

Przy projektowaniu zwrotnicy główny nacisk został postawiony na uzyskanie maksymalnej gładkości i neutralności brzmienia. Na zasadzie im wierniejszy i mniej podkolorowany przekaz tym lepiej. Z drugiej strony brzmienie miało dawać frajdę, przyjemność ze słuchania. Cel został uzyskany subtelnie prowadzoną charakterystyką o bardzo dużej równomierności. W zakresie od 50Hz do 20kHz charakterystyka na osi głównej mieści się w zakresie +-1dB a w najbardziej newralgicznym zakresie średnich tonów gdzie ucho jest najczulsze, tolerancja charakterystyki zawęża się do absurdalnych +-0.5dB.
Zwrotnica została zrealizowana przy użyciu bardzo dobrych elementów firmy Mundorf (kondensatory i rezystory) oraz Jantzen Aaudio (cewki). Okablowanie to Neotech UPOCC solidcore, zaciski WBT.

Zgodnie z oczekiwaniami brzmienie monitorów Pulse prezentuje czysty i neutralny charakter. Nie ma tu miejsca na nadawanie jakiegoś własnego charakteru itp historie. Jest gładko, czysto, niezwykle detalicznie i precyzyjnie. Jednocześnie dźwięk jest przyjemnie analogowy i odpowiednio miękki.  Brzmienie basu to również zdecydowanie mocna strona tej konstrukcji. Membrany dają fantastyczną pracę układu pozbawionego problemów typowych dla układów bas reflex. Układ pracuje absolutnie cicho, bez zniekształceń pasma w wyższym zakresie czy problemów z kompresją przy wyższych poziomach mocy. Bas jest bardzo dobrej jakości. Niski, szybki, zróżnicowany, bardzo czysto artykułowany.  Po prostu taki jakiego nalezy oczekiwać po bezkompromisowej konstrukcji i trochę „nieprzystający” do niewielkiego monitora. 

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ Dwudrożny
Typ obudowy Z membraną bierną 
Czułość (2,8V/1m) 83dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 50Hz-25kHz
Spadek -6dB 30Hz
Moc znamionowa 80W
Impedancja
Wymiary 46x23x36cm