Obette

Kolumny typu open baffle po polsku zwane odgrodami są jednym z ciekawszych nurtów rozwoju kolumn głośnikowych. Występują one w szerokim wachlarzu rozwiązań, od zupełnie minimalistycznych zupełnie bez obudowy do takich którym brakuje tak na prawdę tylko tylnej ściany do pełnoprawnej obudowy zamkniętej. To gdzie ustawimy się na tej skali rozwiązań daje nam pewien określony zestaw parametrów w tym zarówno zalet jak i wad.
Cechą wspólną wszystkich kolumn tego typu jest niewątpliwie obietnica wzorcowego basu. Odgroda powoduje iż przetwornik pracuje niejako w idealnych warunkach z punktu widzenia odpowiedzi impulsowej. Nie jest obciążony masą powietrza zawartą w obudowie czy też nie ma za sobą układu rezonansowego bass refelx pogarszającego parametry odpowiedzi głośnika. My postanowiliśmy to sprawdzić w naszej konstrukcji o nazwie Obette.

Konstrukcja została oparta o dość klasyczne rozwiązanie ze szczątkowymi ściankami bocznymi. Obudowa została narysowana w taki sposób aby miała przyjemny dla oka kształt. Obudowa delikatnie zwęża się ku górze, ścianki boczne mają kształt fali a ich frontowa część zacięta jest pod kątem. To wszystko sprawia, że całość nabiera lżejszego wyglądu pomimo swoich dość słusznych gabarytów. Zabiegi te nie miały wyłącznie celów wizualnych, kryje się za nimi również głęboki sens akustyczny.
W tylnej stronie obudowy też zadbaliśmy o estetykę. Zwrotnica została ukrywa w wydzielonej części na dole obudowy a przewody do głośników zostały poprowadzone w kanałach wewnątrz ściany frontowej.  Ta otrzymała wykończenie lakierem o drobnej strukturze w kolorze antracytu. Ścianki boczne wykończone naturalną okleiną. Obudowa stoi na autorskich kolcach które nieco schowane tylko delikatnie zaznaczają swoją obecność przez widoczne podkładki ze stali nierdzewnej. Całość frontu zakrywa montowana magnetycznie maskownica nadająca kolumnom niezwykle estetyczny i nieco monumentalny wygląd.
W tak przygotowaną obudowę umieściliśmy 380mm przetwornik niskotonowy firmy SB Audience z serii dedykowanej do konstrukcji open baffle. Sekcję średniotonową powierzyliśmy wyśmienitemu Scan Speak Revelator 18M, to jeden z najlepszych przetworników średniotonowych w tym rozmiarze. Idealnie nadaje się do takiej aplikacji gdyż oferuje naprawdę dobre możliwości w dolnym zakresie pasma środkowego. „Góra” przypadła w udziale berylowemu przetwornikowi Bliesma T34B. Ten już mieliśmy uprzednio wypróbowany w chociażby w konstrukcji Pulse. Możliwości tej dużej 34mm kopułki idealnie pasowały do 18cm Revelatora. Poza aplikacją z niskim podziałem pasma i sporą obciążalnością, tweeter ten daje doskonałe charakterystyki przestrzenne i niezwykle subtelne oraz detaliczne brzmienie.
Całości dopełniła nieco bardziej rozbudowana niż zwykle sekcja filtracji z dodatkową możliwością regulacji wypełnienia pasma niskich tonów za pomocą wyboru jednego z 4 położeń zworki. Klasycznie zastosowaliśmy dobrej jakości elementy Jantzen Audio i Mundorf , okablowanie firmy Supra.

Brzmienie Obette jest naprawdę sporym zaskoczeniem. Obietnice na temat basu zostały spełnione i to z nawiązką. Z pewną rezerwą podchodziliśmy do tego aspektu licząc co najwyżej na słowo „poprawny” jednak rzeczywistość pokazała się z dużo lepszej strony. Bas jest naprawdę szybki i punktowy ale ma również gęstość i rozciągniecie znane z klasycznych obudów. Nie czuć tu absolutnie żadnych braków. Zresztą same parametry mówią już wiele, w zależności od ustawienia regulatora osiągalne jest nawet 37Hz przy -6dB, to bardzo dobry rezultat.
Przejście w średnie a następnie wysokie tony jest zrobione w niezauważalny i gładki sposób.  Całość gra spójnie, energicznie, bardzo żywo. Ta energia płynąca nastraja na przekręcanie gałki w prawo a na odpowiedź nie trzeba wiele czekać gdyż efektywność na poziomie 87dB jest również wystarczająca nawet dla niezbyt mocnego wzmacniacza lampowego. 

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ 3 drożny
Przetwornik wysokotonowy BlieSma T34B
Przetwornik nisko-średniotnowy Scan Speak Revelator 18M
Przetwornik niskotonowy SB Audience BIANCO-15OB350
Typ obudowy Open baffle
Czułość (2,8V/1m) 87dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 44Hz-25kHz
Spadek -6dB 37Hz
Moc znamionowa 80W
Impedancja
Wymiary (w,s,g) 124x54x30 cm

Powrót