NORD 25

NORD 25 to konstrukcja zdecydowanie wymagająca uwagi. Pojawiło się w niej naprawdę wiele nowości. W zasadzie w każdym względzie coś zostało zrobione trochę inaczej, po nowemu.

Zacznijmy od obudowy. Dwubarwny design obudowy zaczerpnięty z M1 Classic, został tu rozwinięty do większych wymiarów kolumny podłogowej. Obudowa jest naprawdę niewielka, 100cm wysokości, 19 cm szerokości i niecałe 37cm głębokości to naprawę kompaktowe wymiary. Obudowa została wykonana warstwowo, zewnętrzna część 4 ścian pokryta jest warstwą dębu, 2 pozostałe ściany boczne są fornirowane okleiną o innej barwie. Wybraliśmy sprawdzoną okleinę z nitką ale można użyć w zasadzie dowolnego wzoru. Zastosowanie odpowiednio grubej warstwy dębu pozwoliło na wyraźne zaokrąglenie krawędzi, przez co obudowa mimo swojej prostej formy ma przyjemny dla oka i dotyku miękki kształt.
Obudowy zostały postawione na autorskich podstawach ze stali  malowanych (i tu nowość) farbą młoteczkową. Ten sposób wykończenia stosujemy po raz pierwszy i pozostawiamy to waszej ocenie. Nam się podoba.

Sercem NORD25 są przetworniki SB Satori. Zarówno nisko-średnio tonowe jak i wysokotonowy należą do najnowszej serii Textreme. Przetworniki o wyjątkowo ciekawie wyglądających membranach, które natychmiast przykuwają uwagę. Jednak nie tylko o wygląd tu chodzi co parametry i brzmienie.
Przetworniki Satori z membranami Textreme to zupełnie nowa jakość. Wyniki pomiarów nie pozostawiały złudzeń, że mamy do czynienia z absolutnie światową czołówką w tym względzie. To „tylko pomiary” a jak jest z brzmieniem?
NORD25 gra bardzo równo, klarownie i detalicznie. Dźwięki są niezwykle precyzyjnie i wyraźnie zarysowane. Podstawa basowa jest mocna, zdecydowana i czysta. Brak tu charakterystycznych podbarwień typowych dla głośników papierowych. Brzmienie całości wyróżnia też subtelna świeżość. Jest to coś nowego, coś z czym mamy pierwszy raz do czynienia, być może to jest ten dodatkowy element który wnoszą membrany Textreme.

Całością zawiaduje zwrotnica zbudowana w oparciu o elementy Jantzen Audio oraz Mundorf. Kolumny pracują w układzie 2,5 drożnym a topologia zwrotnicy została na nowo opracowana dla  nowych przetworników. W zwrotnicy zostały zawarte również nowe pomysły w zakresie optymalnego zestrojenia sekcji basowej. Układ odpowiednio dobranej i zestrojonej obudowy w połączeniu z nową topologią zwrotnicy pozwolił uzyskać bas o bardzo dobrym zasięgu przy jednoczesnym utrzymaniu w ryzach świetnej odpowiedzi impulsowej.

Kolumny NORD25 to na chwilę obecną praktycznie szczyt tego co można wycisnąć z układu 2,5 drożnego. Małe, zgrabne, designerskie. Doskonałe podzespoły, parametry pomiarowe oraz świetne brzmienie stanowiące realną konkurencję dla porównywalnych cenowo układów 3 drożnych. Czy można chcieć więcej ?

Poproś o wycenę.

Dane techniczne:

Układ 2,5 drożny
Typ obudowy Bass reflex
Czułość (2,8V/1m) 88dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 41Hz-40kHz
Spadek -6dB 30Hz
Moc znamionowa 120W
Impedancja
Wymiary (bez podstaw) 100×36,4×19 cm

 


Powrót