EVO

IMG_3535-2

Evo – topowy reprezentant serii Excelsior.

Już w trakcie prac nad kolumną Lea  narodził się pomysł na Evo. Na początku był on bardzo ogólny – wykorzystajmy doskonałą prezencję Lei, ale zróbmy wersję 3 drożną. Jednak samo dołożenie głośnika średniotonowego byłoby drogą na skróty, za tym musiało iść coś więcej. Kolumny nie dość, że miały zachwycać wyglądem, wykończeniem, detalami, to również miały oferować brzmienie godne najlepszej konstrukcji 3 drożnej w naszym wykonaniu. Musiał minąć około rok aby pomysł przerodził się w gotowy produkt.

Obudowy zostały wykonane podobnie jak w poprzednich modelach serii, jednak dopracowaniu uległo kilka detali. Konstrukcja główna to niezmiennie sztywny szkielet z MDFu. Pokrycie giętych boków stanowi skóra naturalna licowa z przeszyciami. Tu pojawia się pierwszy nowy detal, zamiast dotychczasowych tarczek, logo YB odciśnięte zostało w skórze. 

Front oraz góra i spód kolumny wykonane zostały z litego drewna orzecha amerykańskiego. Elementy te zostały polakierowane na wysoki połysk. Na froncie widzimy drugi nowy detal – wyfrezowany w drewnie otwór systemu bass reflex. Element ten może być nieco kontrowersyjnie odbierany, dlatego pozostawiamy możliwość wykonania kolumn z klasycznym czarnym tunelem z tworzywa sztucznego.

Trzeci detal stylistyczny to zupełnie nowy sposób rozwiązania podstawy. Elementy wykonane z polerowanej stali nierdzewnej mają delikatniejszy, subtelniejszy kształt. Zostały wyprowadzone z wnętrza kolumny dzięki czemu kolumny nie stoją tak po prostu na podstawie. Sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu.

Ostatni detal o jakim należy wspomnieć to inny sposób obróbki elementów drewnianych. W miejsce fazowań pojawiły się krągłości nadające bardziej miękkiego i subtelnego kształtu całej bryle. Łuk na froncie został śmielej pociągnięty ku środkowi, co nadało lżejszego wyglądu. Całość zmian poczynionych w stylistyce miały na celu stworzyć kolumny dostojne, wyważone,  nieco stonowane. Już na pierwszy rzut oka dają do zrozumienia, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym. Kolumny potrafią olśnić swoim wyglądem, ale nie krzyczeć jakie są wspaniałe.  Detale stylistyczne nie są podane na talerzu, tylko lekko ukryte i dostrzegamy je dopiero po chwili.

Wybór obsady głośnikowej nie był prostą sprawą. Podczas prac nad innymi projektami mieliśmy okazję wypróbować wiele doskonałych przetworników w różnych połączeniach. Ostatecznie po raz kolejny postanowiliśmy w całości zaufać Scan Speakowi. Kolumny na basie napędzane są 2 sztukami 18cm Revelatorów. Sekcja średnio-wysokotonowa to doskonale znany nam duet głośników z serii Illuminator. Postawiliśmy na sprawdzone i dobrze znane nam rozwiązanie, aczkolwiek w nowym wydaniu. Do zestrojenia zwrotnicy podeszliśmy zupełnie od początku, nie było mowy o kopiowaniu poprzednich rozwiązań a raczej o zapożyczeniu najlepszych cech i poprawieniu reszty. Za cel postawiliśmy sobie przebić samych siebie i wycisnąć z tych głośników absolutnie wszystko co najlepsze.

Czy się udało ? Wszystko wskazuje na to, że tak. W naszej ocenie kolumny grają najlepiej ze wszystkich jakie do tej pory zrobiliśmy. W ocenie pierwszych postronnych słuchaczy przewija się opinia, że to najlepiej grające Illuminatory jakie dane im było słuchać. Kolumny grają bardzo harmonijnie, niezwykle równo w każdym z podzakresów. Dźwięk jest bardzo naturalny, prawdziwy, szybki i przejrzysty. Mikrodynamika i detaliczność są najwyższej próby. Bas odpowiednio mocny, szybki i punktowy.

Na uzyskany rezultat brzmieniowy, poza nowym zestrojeniem zwrotnicy, swoją cegiełkę dołożyły z całą pewnością również elementy wykorzystane przy jej budowie. Zwrotnica oparta jest na bardzo wysokiej jakości podzespołach firm Mundorf i Jantzen Audio, wykorzystano kondensatory jak Mundorf Supreme, Evo, cewki taśmowe WAX Coil, precyzyjne rezystory 1%. Zredukowane zostało do minimum użycie cewek rdzeniowych. Wszystkie połączenia zostały wykonane spoiwem lutowniczym Mundorfa z dodatkiem srebra i złota. Okablowanie kolumn stanowi srebrzona linka miedziana w izolacji teflonowej. Terminale głośnikowe zostały wykonane w oparciu o zaciski firmy WBT.

Projekt archiwalny. Nie wykonujemy kolejnych egzemplarzy. 

Dane techniczne:

Układ Trójdrozny
Typ obudowy Bass reflex
Czułość (2,8V/1m) 89dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 38Hz-40kHz
Spadek -6dB 30Hz
Moc znamionowa 100W
Impedancja
Wymiary 117x48x20 cm

 

Powrót