deMoNitOr DIY Kit

Opis

3 drożny duży monitor w układzie bass reflex o dobrej skuteczności, zaprojektowany pod kątem współpracy ze wzmacniaczami o niewielkiej mocy zarówno tranzystorowymi jak i lampowymi.

Dane techniczne

Czułość : 87dB / 2.8V
Impedancja: 8 ohm (liniowa)
Pasmo przenoszenia : 50-30.000Hz (-3dB)
Spadek -6dB : 39Hz
Częstotliwości podziałów :
Moc : 90W
Wymiary : 69x40x27 cm

Wstęp

deMoNitOr to konstrukcja inna niż wszystkie do tej pory. Założenia stojące u podstaw jej powstania, to średniej wielkości monitory 3 drożne monitory stojące na niewielkiej podstawce, przystosowane do napędu wzmacniaczem lampowym, dedykowane do średniej wielkości pomieszczeń 15-25m^2.

Przetworniki

Na dole znalazł się 22cm Seas CA22RNY który jest jednym z najefektywniejszych głośników niskotonowych w takim rozmiarze. Co bardzo istotne, czym dysponuje on jeszcze całkiem sensownym zasięgiem basu. Średnie i wysokie tony przypadły w udziale parze SB Acoustics z serii Satori. Wysokie tony to doskonała kopułka tekstylna TW29RN-B, natomiast pasmo średnich przypadło w udziale przetwornikowi Satori MR13, charakteryzującemu się niezwykle lekką i swobodną grą.

Obudowa

Obudowa to solidna konstrukcja z MDFu pokryta fornirem, postawiona na podstawach z litego drewna.  Kształt obudowy jest mniej typowy od tego co spotykamy w tego typu konstrukcjach. Zwykle do czynienia mamy z mało wyszukaną formą płytkiego prostopadłościanu o dość szerokiej ścianie frontowej. Tego typu kształt nie zawsze sprawdza się w swoich cechach akustycznych oraz oferuje dość ograniczony poziom stylistyki.

Zdecydowaliśmy się na coś bardziej awangardowego jednocześnie nie będącego dziełem przypadku. Przede wszystkim zastosowane zostało pochylenie przedniej ściany w celu wyrównania czasowego przetworników. Front został optycznie (i akustycznie) zmniejszony podłużnymi ścięciami o ostrym kącie oraz podcięciem na dole. W taki kształt zostały umieszczone przetworniki których  asymetryczne położenie zostało dokładnie wyznaczone w celu zminimalizowania niekorzystnych efektów dyfrakcji. Wszystkie te zabiegi pozwoliły uzyskać niebywale gładkie charakterystyki przetwarzania co niewątpliwie przełożyło się na ich brzmienie.

Zwrotnica i pomiary

Brzmienie

Brzmienie tych monitorów stoi po jasnej i szybkiej stronie mocy. Dźwięk jest zdecydowanie spójny, zwarty i konturowy. Całe pasmo, a szczególnie bas, rysowany jest wyraźną kreską dającą jasny przekaz gdzie się zaczyna i gdzie kończy każdy dźwięk. Nie ma tu miejsca na rozlazłe ocieplanie i upiększanie. Monitory grają energicznie, żwawo i nie boją się przyjmować mocy, której dzięki dobrej efektywności nie potrzebują za wiele aby wytworzyć odpowiednie natężenie dźwięku. Rekomendujemy wzmacniacz lampowy o mocy  od 10W.

[gallery_bank type=”images” format=”masonry” title=”false” desc=”false” responsive=”true” display=”all” sort_by=”sort_order” special_effect=”none” animation_effect=”bounce” album_title=”false” album_id=”21″]


Powrót