The Gates of Argonath

cm301_1

Model 301 The Gates of Argonath, duże kolumny o nieco tajemniczej nazwie, znajomo brzmiącej miłośnikom twórczości Tolkiena. Nazwę nadał im właściciel kolumn i prosił, o ile będzie to możliwe,umieszczenie jej wraz z opisem konstrukcji, co też niniejszym czynimy.  Założenia dla tej konstrukcji były jasno sprecyzowane. Kolumny docelowe, takie których już prędko lub w ogóle się nie zmienia. Możliwie najlepsze brzmienie w założonym budżecie, dobry fundament basowy, wysoka efektywność.

Wszystkie postawione cele naszym zdaniem zostały osiagnięte. Jako bazę do dobrego brzmienia, postawiliśmy przede wszystkim na wysokiej jakości przetworniki, w tej kwestii u nas nigdy nie ma oszczędności. Prezentowana konstrukcja otrzymała znakomitą parę od Scan Speaka, illuminatora na wysokich tonach oraz 26cm papierowego revelatora na  tonach niskich.  Ta dwójka została uzupełniona doskonałym przetornikiem Satori o rozmiarze 16 cm od SB Acoustics, odpowiedzialnym za tony średnie. Głośniki połączyła starannie zaprojektowana zwrotnica oparta o dobre jakościowo podzespoły Jantzena.  Estetyczna obudowa o dość prostej bryle, zbudowana z plyty MDF, oklejona fornirem z orzecha amerykańskiego, pokryta lakierem otwarto porowym, do tego elegancka podstawa z polerowanej stali nierdzewnej, to jedyny słuszny i rosądny wybór przy ograniczonych śrdokach oraz postawieniu wszystkiego na jedną kartę – dźwięk..

..a ten jest tak duży jak kolumny, otwarty, z rozmachem i lekkością, plastyczny i miękki ale jednocześnie bez utraty mikroinformacji czy wyrazistości. Bas jest obszerny, mocny, rozciaga się nisko i schodzi w sposób bardzo kontrolowany. Uzyskane brzmienie to w dużej mierze zasługa bardzo dobrych przetworników oraz zwrotnicy wyciągającej z nich maksimum możliwości. Słuchanie tych kolumn to czysta przyjemność.

Dane techniczne:

Układ Trójdrożny
Typ obudowy Bas reflex
Czułość (2,8V/1m) 89dB
Pasmo przenoszenia (-3dB) 31Hz-40kHz
Spadek -6dB 26Hz
Moc znamonionowa 150W
Impedanacja
Wymiary 120x45x28 cm

 


Powrót