Bise XL DIY Kit

Opis

2 drożna kolumna podstawkowa w układzie bass reflex z dużym głośnikiem nisko-średnio tonowym. Przewidziana do pomieszczeń małej i średniej wielkości. Dzięki dobrej skuteczności interesująca propozycja do wzmacniacza lampowego.

Dane techniczne

Czułość : 86dB / 2.8V
Impedancja: 8 ohm (liniowa)
Pasmo przenoszenia : 43-30.000Hz (-3dB)
Spadek -6dB : 36Hz
Częstotliwość podziału: 2kHz
Moc : 60W
Wymiary : 23x44x39 cm   (szer. x wys. x głęb.)

Wstęp

Bise XL wariacja monitorów Bise z większym, 19cm, przetwornikiem nisko-średnio tonowym. Zmiana głośnika pociągnęła za sobą małą lawinę i ostatecznie zmianie uległo wszystko, od głośnika, przez obudowę do zupełnie innej zwrotnicy oraz finalnie uzyskanego brzmienia. Końcowy rezultat to monitory o dość dobrej skuteczności, analitycznym i szybkim brzmieniu. Monitory spiszą się ze wzmacniaczem lampowym. Dedykowane do małych i średnich pomieszczeń 10-25m^2.

Przetworniki

Za niski i średni zakres pasma odpowiedzialny jest głośnik SB Satori MW19P-8 pracujący w obudowie bass reflex. To bardzo ciekawy przetwornik, wprowadzony do sprzedaży po mniejszym modelu MW16. Producent ewidentnie postawił w nim na dobrą efektywność i charakterystykę przetwarzania kosztem osiągów w najniższym paśmie, gdyż te praktycznie nie różnią się od mniejszego brata MW16P-8 czy też są poniżej tego co oferuje konkurencja od Scan Speaka w postaci 18cm Revelatora. Ma to wymierne przełożenie na sposób prezentacji basu który jest żwawszy oraz bardziej sprężysty. Powiększenie średnicy membrany zwykle nie idzie w parze z możliwościami na średnich tonach. Tu jest bardzo dobrze. Satori MW19 świetnie sobie radzi sobie w zakresie średnich tonów, jet bardzo gładko do nieco ponad 3kHz, co przy odpowiedniej filtracji, pozwala z powodzeniem zastosować go w układzie 2 drożnym.

Za wysokie tony odpowiada pierścieniowy tekstylny SB Satori TW29RN-B lub w wariancie berylowym TW29BN-B. Oba te przetworniki spisują się znakomicie w aplikacji 2 drożnej z dość niską częstotliwością podziału. Wyjątkowo dobrze dopełniają zakres średnich częstotliwości a dzięki lekkiej górze pasma i szerokim kątom promieniowania, kreują szeroką i napowietrzoną scenę dźwiękową.

Obudowa

Obudowa i jej proporcje to kompromis między wymaganą objętością 24L a możliwie małymi wymiarami. Wykonana została z MDFu o grubości 18mm co w tak zwartej konstrukcji jest w zupełności wystarczającą grubością, szczególnie przy zastosowaniu dodatkowej wręgi wzmacniającej.

Pochylenie przedniej ściany obudowy zastosowane zostało w celu uzyskania koherencji czasowej przetworników. Asymetryczne położenie tweetera zapewnia możliwie gładkie ch-ki przetwarzania dzięki eliminacji negatywnych efektów dyfrakcji. Ścięcia na krawędziach, może nie obowiązkowe, ale pomagają jeszcze dodatkowo powalczyć o gładsze charakterystyki oraz zapewniają optyczne zwężenie obudowy oraz przyjemniejszą dla oka bryłę.

(cdn.)

Brzmienie

Charakterystyka brzmienie tych monitorów to zdecydowanie analityczność, sprężystość i szczyptą ochłodzenia. Nie ma tu miejsca na koloryzowanie dźwięku ocieplaniem, nadmiernym uplastycznianiem. W to miejsce wstawiony jest możliwe najlepsze realizm i czystość przekazu. Bas schodzi nisko i z dobrą energią przy czym w ogóle się nie gubi. Nawet w najniższych zakresach zachowuje kontrolę i wyraźny kontur. Średnie i wysokie tony to piękna scena analityczności i swobody przekazu.

Zwrotnica i pomiary

(cdn.)

Współpraca z lampą

W trakcie projektowania Bise XL uwzględniona została możliwość podłączania ich do wzmacniaczy lampowych. W tym celu impedancja kolumn została poprowadzona na bezpiecznym poziomie a jej przebieg został wyrównany. Monitory mogą być spokojnie napędzane wzmacniaczem lampowym o mocy od 10W. Jednak z uwagi na ich efektywność do uzyskania optymalnych rezultatów rekomendujemy jednak wzmacniacz lampowy o mocy około 40W.

Wersje zestawu
  • Bise XL Tex – wersja na głośniku tekstylnym Satori TW29RN-B
  • Bise XL Ber – wersja na głośniku berylowym Satori TW29BN-B
Zawartość zestawu
  • 2szt głośnik SBA Satori MW19P-8
  • 2szt głośnik SBA Satori TW29RN-B (opcja Tex) lub TW29BN-B (opcja Ber)
  • 2szt dedykowana, złożona zwrotnica
  • przewód głośnikowy
  • 2 pary złoconych terminali Jantzen Audio
  • 2 szt dedykowanych tuneli bass reflex
  • komplet wkrętów do przykręcenia głośników
  • szczegółową dokumentację konstrukcji obudowy

Powrót