ATC15 DIY Kit

Projekt powstały na bazie monitorów ATM15. Jest to rozwinięcie do układu z dwoma przetwornikami nisko-średnio tonowymi. Konstrukcja ta może pełnić rolę kolumny centralnej lub większego monitora. 

Dane techniczne
Układ 2 drożny obudowa zamknięta
Czułość 85dB / 2.8V
Impedancja 4 ohm
Pasmo przenoszenia (-3dB) 66-25.000Hz (OZ)
Spadek -6dB 50Hz
Częstotliwości podziału 2400Hz
Moc 60W
Wymiary (W,G,S)  50×28,4x18cm
Szacunkowy koszt samodzielnego wykonania kolumn
Wstęp
Przetworniki
Obudowa

Obudowa ma wymiary 500x284x180mm, ma wyjątkowo prostą konstrukcję  można ją zbudować z ogólnodostępnych materiałów. Dlatego użyta została płyta o grubości 18mm, która można dostać w każdym markecie budowlanym. Nie zawsze osiągalny MDF można z powodzeniem zastąpić płytą wiórową aczkolwiek jeżeli jest dostęp do MDFu to lepiej skorzystać z tego materiału. Przy konstrukcji obudowy przyjęto zasadę, że ścianki przednia tylna, górna i dolna są wpuszczane między ścianki boczne a następnie maskowane jest to płytą HDF 3mm co jest dość powszechną i skuteczną praktyką unikania tzw klawiszowania forniru (odciskania się łączeń płyty na fornirze). Wewnątrz znajdują się dwa wzmocnienia w postaci wręgi z kształcie litery H.

Wytłumienie

Obudowę wytłumiamy klasycznie warstwą filcu oraz poliestrem lub wełną owczą. Tego drugiego materiału można dać dość sporo, wypełniając całą dostępną objętość obudowy. Warto zwrócić uwagę na to aby wytłumienie nie było ściśnięte. Ma w swój naturalny sposób wypełniać dostępną objętość obudowy.

Zwrotnica i pomiary

Dla obu przetworników zastosowane zostały filtry 3 rzędu. To typowa topologia dla tego typu układów kolumn bez offsetu głośnika wysokotonowego, który zwykle uzyskuje się pochyleniem obudowy lub za pomocą charakterystycznego stopnia. P0rzy aluminiowych przetwornikach jest to również dość powszechne rozwiązanie, zamiennie występujące ze wszelkiej maści filtrami 1 lub 2 rzędu z  pułapkami rezonansowymi.

Przewidziane elementy zwrotnicy to solidny standard. To w założeniach średniobudżetowy projekt, co ma odbicie w doborze elementów, które nie muszą być z wyższej półki. W zasadzie wszystkie cewki są powietrzne i nawinięte niezbyt grubym drutem co jest zabiegiem celowym. Korzystamy tu z efektu  podniesienia rezystancji szeregowej i zwiększenia parametru Qts głośników nisko-średniotonowych w celu lepszego wpisania go w obudowę zamkniętą. Odbywa się to oczywiście nieznacznym kosztem efektywności która finalnie oscyluje w granicach 85dB/2.8V.

Lista elementów  :
Element Opis
L1 0,240mH +/-3% 0,21Ω powietrzna
L2 0,620mH +/-3% 0,320Ω powietrzna
L3 0,200mH +/-3% 0,140Ω powietrzna
 L4 1,200mH +/-3% 0,840Ω rdzeniowa
C1 5,60µF Jantzen Cross-cap
C2 12,00µF Jantzen Cross-cap
C3 22,00µF Jantzen Cross-cap
C4 22,00µF Jantzen Electrolytic Cap
R1 4,30Ω 5W 5% MOX
R2
R3 0,68Ω 5W 5% MOX
R4 12,00Ω 5W 5% MOX
Brzmienie

Po 15cm głośniku pracującym w obudowie zamkniętej na pierwszy rzut oka nie można spodziewać się wiele. Rzeczywistość jest dość interesująca bo bas naprawdę zaskakuje barwą i jakością oraz co ciekawe całkiem niezłym zejściem. Nie ma co się oszukiwać, nie jest ono wyjątkowo głębokie jak z kolumn 3 drożnych ale  okolice 50Hz ze spadkiem -6dB można uznać za świetny rezultat.  W pomieszczeniach gdzie mamy trudniejsze warunki odsłuchowe, bliskość ścian, problemy ze wzbudzaniem się pomieszczenia, takie kolumny mogą być świetnym wyborem. Szczególnie przysunięcie do ścian potrafi zdziałać cuda, efekt „room gain” podpiera nam zakres niskich częstotliwości a obudowa zamknięta gwarantuje odpowiedni zapas odpowiedzi impulsowej tak, że bas nie traci szczególnie na czytelności.
Brzmienie kolumn jako całości można ocenić jako gęste, nieco stonowane i osuszone (ale bynajmniej nie matowe), klarowne i wyrównane. Nie ma tu jednoznacznej tendencji to ocieplenia, schłodzenia, zaokrąglania.  Brzmienie z punktem ciężkości postawionym delikatnie w zakresie dolnej średnicy. W zasadzie to ten zakres pierwszy da o sobie znać na początkowym etapie odsłuchów. Po paru godzinach wygrzewania zaczynają zyskiwać górne rejestry i niejako doganiają one dolną średnicę.  Całkiem fajna propozycja do rocka gdyż bas nadąża a średnie tony świetnie sprawdzają się w takich realizacjach. Pamiętajmy jedynie, że to tylko 15cm i pewnego poziomu dynamiki na tych głośnikach niestety nie uświadczymy.

Zawartość zestawu
  • 2szt głośnik SBA SB15NBAC30-8
  • 1szt głośnik SBA SB29SDAC-C000-4
  • podzespoły do zbudowania zwrotnicy
  • przewód głośnikowy
  • 2 pary terminali Jantzen Audio
  • komplet wkrętów do przykręcenia głośników

Powrót